Podręcznik użytkownika CodeIgniter wersja 2.2.1


Uruchamianie za pomocą wiersza poleceń

Najczęściej kontrolery w naszej aplikacji uruchamiamy za pomocą adresu URL w przeglądarce, ale możemy to zrobić również za pomocą wiersza poleceń (CLI - command-line interface).

Czym jest CLI?

Wiersz poleceń jest tekstową metodą interakcji z komputerami. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, sprawdź artykuł na Wikipedii.

Czemu używać wiersza poleceń?

Jest wiele powodów, dla których warto uruchamiać CodeIgnitera z poziomu linii poleceń, lecz nie zawsze są one oczywiste.

Wypróbujmy to:  Hello World!

Stwórzmy prosty kontroler, abyś mógł zobaczyć jak to działa. Używając swojego edytora tekstu, stwórz plik o nazwie tools.php o następującej treści:

Teraz zapisz ten plik w folderze application/controllers/.

Teraz, normalnie wywołałbyś ten adres używając adresu podobnego do tego:

example.com/index.php/tools/message/to

Zamiast tego otworzymy terminal w Mac/Lunix albo w Windowsie przejdziemy do Uruchom > "cmd" i przejdziemy do naszego projektu w CodeIgniterze.

$ cd /ścieżka/do/codeignitera;
$ php index.php tools message

Jeśli wszystko dobrze wykonałeś, powinieneś zobaczyć napis Hello World!.

$ php index.php tools message "Stefek Burczymucha"

Teraz przypisujemy argument w ten sam sposób jak działają parametry w adresie URL. "Stefek Burczymucha" jest przekazany jako argument, w wyniku czego otrzymujemy Hello Stefek Burczymucha!.

To tyle!

To w sumie wszystko, co powinniśmy wiedzieć na temat kontrolerów i linii poleceń. Pamiętaj, że to jest normalny kontroler, więc routing i __remap działają.